Chelsea löser historisk titel
Fotboll - Conference League
Händelse | Spelförslag | Odds | Matchstart |
---|---|---|---|
Real Betis - Chelsea | 2 | 1,90 | 28. maj 2025 21:00 |
Spelförslag | 2 |
Odds | 1,90 |
Matchstart | 28. maj 2025 21:00 |
Chelsea går in i Conference League-finalen som klara favoriter både på pappret och sett till säsongens prestationer. Laget har inte bara ett tyngre namn, större truppbredd och bättre internationell erfarenhet, utan också ett klart formbesked i ryggen. Genom att säkra fjärdeplatsen i Premier League i den sista omgången visade Enzo Marescas gäng att de är på väg uppåt, trots en säsong i ombyggnation.
Chelsea har dessutom allt att vinna rent historiskt. Klubben har tidigare lyft Champions League-, Europa League- och Supercup-pokalerna men saknar än så länge just Conference League. Att kunna bli den första klubben i historien att vinna samtliga fyra stora UEFA-turneringar skapar en unik motivationsfaktor. Det är inte bara en match utan det är chans till en plats i fotbollens historieböcker.
Real Betis har imponerat genom att slå ut Fiorentina i semifinalen, men formen i ligan har sviktat. Laget har inte vunnit på sina fyra senaste matcher i La Liga, och skadeläget är ett bekymmer. Fyra startspelare är bekräftat borta, inklusive rutinerade namn som Héctor Bellerín och Marc Roca. Dessutom är Giovani Lo Celso tveksam till spel. Detta riskerar att störa deras balans och stabilitet i en final mot ett betydligt mer samspelt engelskt lag.
Chelsea har samtidigt en fördel i att kunna matcha både rutin och ungdomar. Nicolas Jackson är tillbaka från avstängning, Nkunku kan vara aktuell för start och både Sancho och Dewsbury-Hall har presterat bra i offensiva roller. Lagets defensiva struktur ser även bättre ut, särskilt med Chalobah och Badiashile tillgängliga. Med ett starkt mittfält och spetskompetens framåt bör de kunna kontrollera tempot mot ett Betis som ofta spelar med hög risk i sin offensiv.
Speltips: Real Betis – Chelsea
Mitt speltips till finalen blir Chelsea att vinna efter 90 minuter till 1,90 hos Bethard.
Maresca har en klart bättre trupp, starkare formkurva och betydligt mer erfarenhet av att spela stora finaler i Europa. Deras motivation att skriva historia som den första klubben att vinna alla fyra UEFA-turneringar är såklart enorm. Samtidigt kommer Betis till spel med ett tungt skadeläge, dalande form och mindre internationell rutin. Mot ett fokuserat Chelsea blir det svårt att stå emot i 90 minuter.