TVmatchen.nu TVmatchen.nu
  • Nyheter
  • BETA
  • Betting
  • Sök
  • Favoriter
  • Filter
  • Kalender
  • Målservice
  • Meny
    Målservice Välj om målservice ska visas
    • TVmatchen BETA
    • Nyheter
    • TVmatchen Studio
    • Ladda ner appen!
    • TVmatchen Nyhetsbrev
    • Påminnelser
    • Quiz
    • Tipsa om match
    • Kontakta oss
    • Annonsera
    • Om oss
    • Inställningar
    • Integritetspolicy
    • Skapa egen TV-tablå
    • TVMatchen Betting
  • Ishockey
16 september, 2015 12:06

C More laddar upp inför kvällens SHL-premiär

Från Luleå i norr till Malmö i söder så är hockeyfansens väntan äntligen över, ikväll är det premiär för säsongen 2015/16 av SHL och C More visar som vanligt allt – och lite till. Enligt C Mores eget pressmeddelande satsar de denna säsong extra mycket på att ”föra tittarna närmare profilerna, matchen och jakten på guldet genom tekniska innovationer och en ny domarexpert”. För att förstå exakt vad det betyder slog Sportrutan en signal till C Mores exekutiva producent Peter Henriksson:

Så vilka är nu de största nyheterna från C More under kommande SHL-säsong?

Vi introducerade mängder med nya grepp och framförallt en stor uppgradering tekniskt inför förra säsongen, bland annat gick vi från fem kameror till minst tolv i alla matcher. Det vi jobbat mycket med är att utvärdera föregående säsong för att på bästa sätt kunna utnyttja alla möjligheter i den starka teknikuppsättningen. Jag tror att vi har alla chanser att maximera den stora kapacitet vi har i att bevaka SHL den här säsongen.

Vilken nyrekrytering i ert hockeygäng är du mest stolt över?

Vi är mycket stolta över alla rekryteringar, annars vore de inte C More-spelare. Lena Sundqvist, närmast från Radiosporten, är en väldigt spännande värvning, som har stor erfarenhet från SR och nu får möjlighet att utveckla kommenteringen i TV. Harald Lückner kommer in med en passion och kunskap vad gäller Hockeyallsvenskan, som få i landet kan mäta sig med och i Mike Helber har vi en hungrig nykomling i tv-mediet som inte är rädd för att säga sin mening.

Hur påverkas ni som sändande bolag av att det är två lag mer i årets säsong än förra?

Det är något vi och många med oss har längtat efter. En större bredd i serien och fler matcher till våra tittare.

Hur gör man för att inte tappa fokus med sändningarna under en lång serielunk?

Jag har själv varit där, ute på arenorna i det som många kallar serielunken, och jag tror aldrig jag hade några problem med motivationen eller fokuseringen. Det är inte bara relaterat till mig själv, utan för att det finns en stor passion i det här gänget och jag vet att alla kommer att göra sitt yttersta för att förmedla känslor och dramatik mitt under säsongen, såväl som i en eventuell avgörande final.

Vilka är fördelarna för tittarna med att Hockeyallsvenskan och SHL nu är samlat hos samma tv-hus?

Vår ambition har varit att skapa en självklar plats dit alla hockeyfantaster kan vända sig för att få alla matcher i de två högsta serierna. Det finns självklart en hel del redaktionella vinningar i detta också – men framförallt handlar det för mig om att vi kan erbjuda mycket och bra hockey. SHL och HA, tillsammans med Allsvenskan och Superettan, gör att C Mores tittare kan se alla matcher i de två högsta ligorna, både i hockey och fotboll.

Vilken är den vanligaste frågan ni får från tittare under säsongen, och vad är ditt svar på den frågan?

Oj, det var en svår fråga, svårare än många av de som kommer in… Jag har nog inget bra svar. Men det jag kan konstatera är att vi har många engagerade tittare, som bryr sig om såväl sina lag som tittarupplevelsen. Det gläder oss mycket.

Vad ser du personligen mest fram emot under årets SHL-säsong?

Den här säsongen kommer bjuda på många höjdpunkter. Men just nu måste svaret bli premiären. Den vi hårdbevakar med stor studio på plats i Karlskrona. Det känns givet att inleda på en av de nya SHL-arenorna. Sen följer vi upp premiärdagens matcher med fem fighter inom ramen för Granqvists Hockeytorsdag – och sen full fart i den återkommande helgunderhållningen Hockeylördag.

Nytt för hösten är även C Mores nya domarexpert, Thomas ”Kuben” Andersson, som kommer medverka vid utvalda sändningar för att diskutera, förklara och analysera regler och beslut. Vid knepiga domarsituationer kommer Andersson även finnas tillgänglig via telefon och Skype för att kunna kontaktas direkt i sändning.

Huvuddagarna för SHL är torsdagar och lördagar och sändningarna har premiär ikväll onsdag när Linköping tar emot Djurgården och nykomlingen Karlskrona möter Färjestad. Alla matcherna från SHL visas på C More Sport, C More Hockey och på C More Live 1-4. De går även att streama via cmore.se, surfplattan eller mobilen.

 

 

 

TVmatchen
Dela Tweeta

Taggar

  • Ishockey
  • C More
  • Hockeyallsvenskan
  • Intervju
  • SHL

Kommentarer

Appar

Hämta iPhone-appenHämta Android-appen

Senaste

    • Ishockey
    23 december, 2022 15:06
    Inför JVM 2022/23

    Inför JVM 2022/23

    Den 26 december 2022 är det äntligen dags för JVM i hockey igen.Årets turnering... Läs mer
  • 11 november, 2022 20:54
    Fotbolls-VM 2022: Alla trupper

    Fotbolls-VM 2022: Alla trupper

    VM 2022 är precis runt hörnet nu och bara med några dagar kvar till... Läs mer
    • allsvenskan
    7 november, 2022 16:50
    Summering av Allsvenskan 2022

    Summering av Allsvenskan 2022

    Allsvenskan började den 2 april med pompa och ståt. Äntligen skulle vi få en... Läs mer

Skapa widget

Skapa din egen
TVmatchen-widget

Lägg in på din hemsida eller blog.

Sport på TV – spelschema med matcher, tider & tv kanaler

TVmatchen har som vision att vara den perfekta guiden för dig som gillar sport på tv. Vi erbjuder alla rikstäckande svenska tv-kanaler, streams och en mängd olika sporter. Söker du efter sport på tv idag eller sport på tv imorgon så hittar du det hos oss. Bläddra i kalendern så kan du se tv-tablå för sport på TV månader fram i tiden.  Förutom vår sajt har vi även appar till iPhone, Android och iPad. Vi har även en bettingsida där vi recenserar svenska bettingsidor och tar en titt på marknadens bästa oddsbonusar, ger speltips och mycket mer!

TVmatchen.nu är skapad av experter inom spelbranschen och alla rankningar av operatörer på vår sida är gjorda med stor diskretion. Vi hoppas att de online casinon som vi har valt ut faller dig i smaken. När du väljer att klicka på en utgående länk på vår sida, kan vi komma att erhålla provision, dock utan någon kostnad från din sida. Läs hela meddelandet här.

Sporter & Kanaler

  • Fotboll på TV och stream
  • Ishockey på TV och stream
  • Vintersport på TV och stream
  • Tennis på TV och stream
  • Golf på TV och stream
  • Handboll på TV och stream
  • Fighting, boxning, UFC, MMA på TV, PPV och stream
  • Basket på TV och stream
  • Trav och galopp på TV och stream
  • Amerikansk fotboll på TV och stream
  • Innebandy på TV och stream
  • Bandy på TV och stream
  • Motorsport på TV och stream
  • Speedway på TV och stream
  • Rugby på TV och stream
  • Friidrott på TV och stream
  • Futsal på TV och stream
  • Viaplay sport
  • C More sport
  • Eurosport Player
  • Discovery plus
  • Kanal 5
  • TVguiadesportos

Ligor & Mästerskap

  • Sändningsrättigheter – Vem visar vad?
  • Nations League på TV och stream
  • Allsvenskan på TV och stream
  • Superettan på TV och stream
  • Fotbolls-EM damer 2022
  • Premier League på TV och stream
    • Premier League 2022/2023 | Spelschema
  • Champions League på TV och stream
  • Europa league på TV och stream
  • Conference League på TV och stream
  • SHL på TV och stream
  • Hockeyallsvenskan på TV och stream
  • Ligue 1 på TV och stream
  • Serie A på TV och stream
  • La liga på TV och stream
  • Bundesliga på TV och stream
  • FA-cupen på TV och stream
  • Ligacupen på TV (Carabao Cup) och stream
  • NHL på TV och stream
  • NFL på TV och stream
  • NBA på TV och stream
  • Svenska cupen 2021/2022 på TV och stream
  • Fotbolls-VM 2022
  • The Championship på TV och stream
  • Alpint Världscupen på TV och stream
  • Längdskidor Världscupen på TV och stream
  • Skidskytte Världscupen TV och stream

Lag

  • Sverige matcher
  • Tre Kronor matcher
  • Arsenal matcher
  • Chelsea matcher
  • Liverpool matcher
  • Manchester United matcher
  • Real Madrid matcher
  • FC Barcelona matcher
  • Manchester City matcher
  • Juventus matcher
  • AIK matcher
  • Djurgårdens IF matcher
  • Hammarby IF matcher
  • IFK Göteborg matcher
  • Malmö FF matcher
  • PSG matcher
  • AC Milan matcher
  • AS Roma matcher
  • Inter matcher
  • FC Bayern München matcher
  • Borussia Dortmund matcher
  • Leipzig matcher
  • Damlandslaget fotboll
  • Sverige

    tvmatchen.nu
  • Danmark

    tvsporten.dk
  • Norge

    tvkampen.com
  • Storbritannien

    tvsportguide.com
  • Tyskland

    tvsportguide.de
  • Italien

    tvsportiva.it
  • Finland

    tvmatsit.com
  • USA

    tvsportsguide.com
  • Esportsguide

    esportsguide.com
  • 18+ Stödlinjen

    stodlinjen.se
  • Skriv ut sidan
  • Användarvillkor

Läs mer om allmänna villkor.