Tillbaka Tillbaka

18:00 – lördag 22 mars

Next Next

Mora IK – Djurgårdens IF

+18. Stödlinjen.se. Spela ansvarsfullt

Matchboll för Djurgårdens del i kvartsfinalserien mot Mora och det här kommer Stockholmarna förstås reda ut, men är det kanske ändå lite orättvist att det står 3-0 i matcher?

Två av de tre matcherna har nämligen gått till förlängning och den som inte gick till förlängning avgjorde Djurgården sent. Det hade kanske varit konstigt om Mora vunnit två av matcherna, men en av matcherna borde man nog ha fått med sig sett till hur det sett ut.

Vinst här ikväll och Djurgården kommer få en dryg veckas vila innan semifinalspelet startar. Kan vara bra, men behöver nödvändigtvis inte vara bra. Särskilt sett till att Djurgården har ett riktigt bra skadeläge så man behöver ingen återhämtning på det sättet.

Djurgården klar favorit här ikväll enligt förhandsoddsen från spelbolaget Paf. Runt 50% vinstchans under ordinarie tid för Djurgårdens del.

Hemmapubliken verkar åtminstone ha gett upp för Moras del. Det var alls icke fullsatt senast i Smidjegrav Arena och även till kvällens match finns det gott om biljetter tillgängliga.