Tillbaka Tillbaka

21:00 – onsdag 22 januari

Next Next

Farmers Insurance Open – Första rundan

PGAGolf

Veckans tävling på PGA-touren startar redan idag onsdag med första rundan av Farmers Insurance Open och som vanligt numera, det är ett knippe svenskar till start.

Framför allt, efter några veckors vila är vår svenska världsstjärna Ludvig Åberg nu tillbaka. Åberg, rankad sexa i världen, är den högst rankade spelaren på plats här i Kalifornien där tävlingen spelas den här veckan och han är enligt förhandsoddsen också favorit till att vinna hela kalaset. Även om det som alltid är många om budet. Åberg ges enligt oddsen just under 10% vinstchans och är det någon enda sak man kan hålla emot skåningen så är det att han faktiskt vunnit ganska lite som proffs än så länge. En tävling på PGA-touren och en tävling på DP World Tour är hans vinster hittills.

De fyra svenskar som deltagit i säsongens tidigare tävlingar på touren deltar även den här veckan. Nykomlingen Jesper Svensson som inlett på ett positivt sätt, Vincent Norrman som visat bättre form i början av säsongen än under förra säsongen, veteranen Henrik Norlander som också han inlett helt okej, och nykomlingen Tim Widing som hittills under säsongen haft det ganska tufft.

Svenskarnas starttider under första dagens spel.

17:50 Henrik Norlander

18:23 Ludvig Åberg

18:45 Tim Widing

19:29 Vincent Norrman

19:51 Jesper Svensson

Tävlingen spelas på en av världens främsta golfklubbar, Torrey Pines där spelarna under veckan kommer spela både på den södra och den norra banan.

Redan från 17:45 går det att följa extrasändningar från spelet på Max där det också finns en sändning som fokuserar enbart på Åbergs grupp där han spelar tillsammans med amerikanerna Keegan Bradley och Sahith Theegala.

Huvudsändningen, med svenska kommentatorer, alltså här klockan 21 på Max och Eurosport 2.

+18. Stödlinjen.se. Spela ansvarsfullt